***
Samo jedan kvalitet Bude treba zapamtiti. On sadrži samo jedan kvalitet, svjedočenje. Ta mala riječ svjedočenje sadrži čitavu duhovnost. Posvjedočite da nijeste tijelo. Posvjedočite da nijeste um. Posvjedočite da ste samo svjedok. Kako se svjedočenje bude produbljivalo, vi ćete početi da budete opijeni božanskim. To se zove ekstaza.
*** |
MEDITATIVNA KULTURA
UVOD
U vremenu u kojem je egzistencija napadnuta širenjem agresivnog zauzimanja humanog prostora, kada čovjek gubi osjećaj pripadnosti sebi, kada se otuđuje od sebe i prirode – u cilju opstanka individue, a samim tim i egzistencije - imperativ je neophodnost uspostavljanja ravnoteže u životu čovjeka.
Usljed istorijskog remećenja čovjekove duhovne ravnoteže, što je rezultat njegovog odnosa prema sebi i prirodi oko sebe, individua se našla u prostoru koji je opterećen napetostima i destrukcijom koja direkto utiče na njen psiho-fizički život. Usljed takvog života, čovjek je stalno suočen sa stresom i beznađem.
Stres i napetost su prisutni svuda oko njega. Nehumani odnosi proistekli iz stresnog života se odražavaju na njegov svakodnevni život: na poslu, u društvu, u porodici, u politici, kulturi, obrzovanju, umjetnosti. Tako čovjek biva neprestano izložen udarcima koji dolaze sa svih strana. Njegov opstanak, i opstanak društva u cjelini, je dovedeno u pitanje ukoliko se ne uspostavi novi odnos prema sebi i stvarnosti oko sebe. Taj novi odnos i sagledavanje stvarnosti uslovljava novi pristup kulturi življenja.
Kako je dosadašnja kultura ili ne-kultura življenja bila odraz takvog čovjekovog stresnog života, ruinirana napetošću, tjeskobom i nasiljem svake vrste, ukazuje se neophodna potreba za uvođenje novog pristupa životu koji će biti rasterećen, uravnotežen i opušten. Taj novi pristup životu donosi sa sobom nove vrijednosti koje se odražavaju na psiho-fizičko, odnosno, na duhovno zdravlje čovjeka. Tako čovjek stvara novu kulturu življenja koja mu omogućuje da se na relaksiran, nenapet, meditativan način suoči sa stvarnošću. Takav stav bi mogao biti uvod u meditativnu kultura življenja.
POJAM
Meditativna kultura je pojam nastao iz opšteg napora savremenih progresivnih društvenih tendencija koje iniciraju potrebu za osmišljavanjem novog pristupa stvarnosti, neophodnog usljed prisutnog uništavanja sveukupnih ljudskih resursa, kada je u pitanju humani pristup življenju. Savremeni čovjek je nemoćan da se odbrani od pritisaka neartikulisanih napada ne-kulture koja donosi sa sobom niz surogata ne-civilizovanih postupaka koji u temelju slabe čovjekovo nastojanje za humani odnos prema stvarnosti.
Pojam se prvi put afirmiše sredinom 70-tih godina prošlog vijeka od strane indijskog svjetski poznatog autora Osha* koji u svom Međunarodnom meditacionom centru u Puni, Indija, započinje istraživanja u pravcu sinteze svih napora Istoka i Zapada ka osmišljavanju optimalnog pristupa čovjekovoj budućnosti.
Meditativna kultura je sociološki pravac, bolje reći, napredni način kulture življenja koji nastoji da bude odgovor na zatečeno stanje konfliktnog odnosa prema stvarnosti, što uključuje sve parametre čovjekovog djelovanja.
Meditativna kultura podrazumijeva nekoliko bazičnih pojmova. Ona se temelji na:
- svjesnosti
- razumijevanju
- meditaciji
- samo-spoznaji
Ova četiri temeljna stuba imaju za cilj da razviju čovjeka do nivoa emancipovane i humane individue stasale da se suoči sa svim izazovima egzistencije čovječanstva. Takvu humanu individuu Osho naziva Zorba Buda – čovjek koji je sinteza svega najboljeg u ljudskom iskustvu. Takva individua ispojava radost i slavlje Zorbe, kao i duh meditativnosti i spokojstvo Bude.
Meditativna kultura se manifestuje u afirmisanju novih tendencija u umjetnosti i nauci.
Savremena umjetnost je opterećena agresivnošću i napadnošću subjektivističkog pristupa podstaknutog destrukcijom u potrošačkom svijetu. Umjetnost je postala smetlište nezrelih i ne-emancipovanih ličnosti umjetnika. Egocentričan subjekt opterećen vlastitim zabludama, emocionalnim nezrelostima, nedefinisanim životnim stavovima, frustracijama, tenzijama, kompleksima i strahovima, dominira u djelima umjetnika širom svijeta koji nude surogat umjetnosti neobaviještenoj publici. Stoga je nova Objektivna umjetnost nužnost u prevazilaženju katastrofalnog otuđenja i beznađa u umjetnosti. Nova umjetnost je opuštena i rasterećena destruktivnosti. Umjetnost treba da ima za cilj da posmatrača opušta, raduje i ostavlja bezbrižnog. Današnja umjetnost uznemirava, zabrinjava i nastoji da publiku „ne ostavi ravnodušnom“. Publika ne treba da ostane ravnodušna ali ni uznemirena.
„Svaka umjetnost se može opisati kao objektivna ili kao subjektivna umjetnost. Subjektivnu umjetnost možete svugdje naći. Ona dolazi iz vaših osjećanja, iz vašeg srca, iz vašeg uma: u slikarstvu, poeziji, u muzici. Ali objektivna umjetnost dolazi iz najdublje praznine vašeg srca. Vi tada postajete upravo flauta, šuplji bambus, i univerzum tada svira kroz vas. Vaš lični doprinos je samo da ne stvarate prepreku, da dopustite da univerzum teče kroz vas. Vi samo treba da ste opušteni, da dopustite univerzumu da protiče kroz vas – i objektivna umjetnost je stvorena.
Nema puno objektivne umjetnosti u svijetu jer prije no stvorite objektivnu umjetnost, vi treba da postanete šuplji bambus – a vi ste tako kruti, vaš ego je veoma tvrdoglav. Prije no stvorite objektivnu umjetnost, vi treba da postanete veoma isprazni, skromni, skoro niko. U toj vašoj ispraznosti, odsutnost ega, velika univerzalna poplava nadolazi. Ta poplava može postati poezija, slikarstvo, muzika, ples, vajarstvo. Tada su moguće hiljade dimenzija, vi samo to treba da dopustite.“ Osho
Nova meditativna kultura se ogleda u Objektivnom slikarstvu, haiku poeziji, ambijentalnoj muzici, pejzažnoj arhitekturi, hortikulturi, vegetarijanstvu, zen vrtovima, uživanja u boravku u prirodi i nizu drugih metoda koje imaju opuštajuće, blagotvorno i iscjeljujuće djejstvo na čovjeka.
Nauka je zatečena naglom ekspanzijom industrijalizacije i imperativa profita. Usljed toga se ne snalazi da iznađe nova rješenja za nastalu situaciju u kojoj je čovjek izložen zagađenjima i devastacijom svog životnog prostora. Krajnje je vrijeme da se nauka uključi i iznađe nova rješenja u industriji, poljoprivredi, graditeljstvu i transportu. Dosadašnje industrijsko društvo i naš kulturni sistem je temeljen na nauci. Sav naš komfor i visoki standard umnogome je diktiran dostignućima nauke. Ali to nas je takođe dovelo do uništenja prirode, do trovanja i zagađivanja naše okoline i guranja čoveka u mehanički način života i stres - što lako može prouzrokovati otuđenje čoveka i atomsku destrukciju čitave planete.
Nauka je sposobna da osmisli ekološka rješenja za ekonomski razvoj čovječanstva u budućnosti.
„Svaki univerzitet, svaki naučni institut mora postaviti za veoma bitno da svako ko se obrazuje za naučnika mora se obrazovati i za meditanta. Meditacija bi tako bila preduslov. To je jedini način da naučnik postane meditant. Tako on može postati svjestan dubljih stvari u sebi, ljubavi, života, svijesti, i na kraju, vječnosti našeg bitka.
Odbiti unutrašnju stvarnost je veoma nenaučno. Stoga će, kao prvo, naučnik potvrditi egzistenciju unutarnjeg kao jednu hipotezu. Tada će on postati svestan da metodologija koja se koristila za spoljne fenomene ne može poslužiti za unutrašnju stvarnost iz prostog razloga jer su to dva različita pojma; ne možete koristiti istu metodologiju za njih.
Treba da izumite novu metodologiju za otkrivanje unutrašnjeg univerzuma, a to je ono što ja nazivam meditacijom: nova metodologija unutarnje stvarnosti.
Sada je vrijeme za nauku da zađe u unutrašnju realnost. Tako će nauka biti kompletnija, istražujući oba fenomena. Inače, to će uvijek biti nekompletno, nesavršeno, a poluistine su uvijek opasnije od laži. Ako nauka postane sveobuhvatna, totalna, tada će religija umrijeti jer više neće imati funkciju. Nauka će biti u prilici da deluje znatno bolje od tih starihi i prevaziđenih religija.
Svaki naučnik bi tako morao biti i meditant. Trebalo bi samo dvadeset godina, i nova generacija naučnika bi stasala koja bi nam donijela nauku unutrašnje stvarnosti. Tako bi nauka imala dvije dimenzije: nauku spoljašnje realnosti i nauku unutrašnje realnosti.” Osho
Meditativna kultura je najviše postignuće koje jedna individua može sebi postaviti kao lični cilj na putu samo-spoznaje i ostvarenja vlastite sreće.
SVJESNOST
Svjesnost je temeljna polazna tačka razvoja jedne ličnosti koja nastoji da se suoči sa svijetom na odgovoran način. Ako je, kako Osho kaže, ODGOVORNOST - SLOBODA, svijest može omogućiti pojedincu da u svome ostvarenju slobode krene od razvoja svijesti. Sloboda nije obezbijeđena dimenzija već sveukupni napor svakog pojedinca da dosegne do prostora odakle može objektivno krenuti u sagledavanje sebe i svijeta oko sebe.
Razvoj svijesti podrazumijeva multidisciplinovani pristup edukaciji, informaciji i prihvatanju svih psiho-fizičkih napora koji u krajnjem imaju za cilj ostvarenje pročišćene svijesti, rasterećene od svih društveno-dogmatskih uslovljavanja. Takav pristup omogućava razvoj svijesti svake jedinke koja pristupa stvarnosti gajeći kritičko - objektivni pozitivizam.
„Jedna od najbitnijih stvari koju treba shvatiti o čovjeku je da je čovjek uspavan. Čak i kada misli da je budan, on to nije. Njegova budnost je veoma krhka; njegova budnost je toliko mala da uopšte i nije bitna. Njegova budnost je samo lijepo ime, ali sasvim prazno.
Vi spavate noću, vi spavate danju - od rođenja pa do smrti, vi samo mijenjate način vašeg spavanja, ali nikada nijeste uistinu budni. Nemojte zaluđivati sebe da ste budni ako samo otvorite oči. Sve dok se ne otvore unutrašnje oči - sve dok vaše unutrašnje ne bude ispunjeno svjetlošću, dok ne vidite ko ste - nemojte misliti da ste budni. To je najveća zabluda u kojoj čovjek živi. Kada jednom prihvatite da ste već budni, tada više nema potrebe da činite napor da budete budni.
Prva stvar koja treba duboko da utone u vaše srce je da ste uspavani, veoma uspavani. Vi sanjate iz dana u dan. Vi sanjate nekada sa otvorenim očima, a nekada sa zatvorenim očima, ali vi sanjate - vi ste san. Vi još nijeste stvarnost. I naravno, sve što radite u snu je besmisleno. Sve što mislite je bez nekog smisla, sve što zamišljate ostaje dio vaših snova i nikada vam ne dopušta da vidite to što jeste. Stoga su svi probuđeni naglašavali samo jednu stvar: probudite se! Neprestano, vjekovima, njihovo ukupno učenje se temeljilo samo na jednoj kratkoj rečenici: budite budni. Oni su razvijali metode, strategije; oni su stvarali sadržaje, prostore i energetska polja u kojima bi bili protreseni do svjesnosti.
Prva stvar koja treba duboko da utone u vaše srce je da ste uspavani, veoma uspavani. Vi sanjata iz dana u dan. Vi sanjate nekada sa otvorenim očima, a nekada sa zatvorenim očima, ali vi sanjate - vi ste san. Vi još nijeste stvarnost.
Da, dok ne budete protreseni, streseni do vaših samih temelja, vi se nećete probuditi. Spavanje je trajalo veoma dugo tako da je dospjelo do vaše najdublje srži: vi ste prožeti time. Svaka ćelija vašeg tijela i svaki nerv vašeg uma je prepun uspavanosti. To nije tako mali fenomen. Stoga je potreban veliki napor da se osvijestite, da postanete pažljivi, da možete da promatrate, da postanete svjedok.
Svi probuđeni se slažu sa jednim, a to je - da je čovjek kao takav uspavan, a da čovjek treba da bude probuđen. Probuđenost je cilj, probuđenost je ukus svih njihovih učenja. Zaratustra, Lao Ce, Isus, Buda, Bahaudin, Kabir, Nanak - svi ti probuđeni su podučavali jednu jedinu stvar... na drugačijim jezicima, u drugačijoj metafori, ali njihova pjesma je bila ista. Baš kao što je more slano - bilo gdje da okusite more: na sjeveru, na istoku ili na zapadu, more je svugdje slano - ukus budastva je probuđenost. Ali vi nećete učiniti nikakav napor ukoliko povjerujete da ste već probuđeni. Tada nije bitno učiniti bilo kakav napor - čemu briga?
Vi ste iz vaših snova stvorili religije, bogove, molitve, rituale - vaši bogovi su dio vaših snova, kao i sve drugo. Vaše politike su dio vaših snova, vaše religije su dio vaših snova, vaša poezija, vaše slikarstvo, vaša umjetnost - pošto ste uspavani, bilo što da radite, vi djelujete u skladu sa stanjem vašeg uma.«
Tišina je prostor u kojem se osoba budi, a bučni um je prostor gdje osoba ostaje uspavana. Ako vaš um nastavi da brblja, vi ste uspavani.
„Svjesnost znači: bilo što da se dogodi u određenom trenutku, to se dogodilo sa potpunom sviješću; vi ste tamo bili prisutni. Ako ste prisutni kada se gnjev ukaže, gnjev se ne može dogoditi. To se može dogoditi samo kada ste duboko uspavani. Kada ste prisutni, preobražaj se odmah počinje odvijati u vašem biću, jer kada ste prisutni, svjesni, mnoge stvari jednostavno nijesu moguće. Sve što se zove grijeh nije moguće da se ostvari ako ste svjesni. Zato, zapravo, postoji samo jedan grijeh, a to je nesvjesnost.«
OSHO
Iz knjige »Svjesnost«
RAZUMIJEVANJE
Razumijevanje je objektivističko prihvatanje stvarnosti rasterećeno od subjektivnih uticaja. Razumijevanje se ostvaruje kroz prizmu pročišćene svijesti od naslaga nametnutih i naslijeđenih edukativno-dogmatskih predrasuda nastalih kroz dugi period istorijskog djelovanja. Razumijevanje je dostignuće svijesti relaksirane od subjektivističko-emocionalnog uticaja. Kroz razumijevanje, individua se oslobađa uticaja ličnih karakternih crta koje dovode do iskrivljenja slike o stvarnosti. Tako stvarnost počinje da biva pročišćena od zamagljenosti ličnih, društvenih, političkih i religioznih dogmatizama. Razumijevanje individuu dovodi do suštine stvari. Osoba dolazi do suštine problema u nastojanju da rješava nagomilane probleme nastale istorijsko-tradicionalnim i ličnim zabludama.
Razumijevnje na svom putu spoznaje se suočava sa nizom prepreka kao što su: emocionalne, genetske, etičke, tradicionalne, psiho-fizičke prepreke. Mogućnost otklanjanja tih i takvih prepreka, otvaranje puta za slobodni pristup stvarnosti, oslobađanje prostora za nesmetano razumijevanje suštine stvari, rasterećenje od mentalno-emocionalih i psiho-fizičkih tenzija koje sužavaju domet razumijevanja se može ostvariti posredstvom meditacija i meditativnih pristupa unutrašnjoj strukturi ličnosti svake individue.
„Ja nikada nijesam koristio riječ odricanje: Ja kažem: radujte se životu, ljubavi, meditaciji, ljepotama ovog svijeta, ekstazi postojanja - radujte se svemu! Preobrazite svjetovno u sveto. Preobrazite ovu obalu u drugu obalu, pretvorite zemlju u raj.
Tada će se određena odricanja posredno dogoditi. Ali to će se dogoditi samo od sebe, vi to nećete uraditi. To nije stvar djelovanja, to je događanje. Vi počinjete da se odričete svojih gluposti; počinjete da odbacujete smeće. Vi tada počinjete da se odričete besmislenih odnosa. Vi se tada odričete poslova koji ne ispunjavaju vaše biće. Vi počinjete da se odričete mjesta gdje vaš rast nije moguć. Ali ja to ne nazivam odricanje, ja to nazivam razumijevanje, svjesnost.
Ako u svojoj ruci nosite kamenje misleći da su to dijamanti, ja vam neću reći da bacite to kamenje. Ja ću samo reći: "Budite oprezni i još jednom osmotrite!" Ako sami uvidite da to nijesu dijamanti, da li ima ikakve potrebe da ih bacite? Oni će sami ispasti iz vaših ruku. Zapravo, ako i dalje budete željeli da ih nosite, vi ćete morati da učinite veliki napor, moraćete da imate veliku volju da bi ih dalje nosili. Kada jednom uvidite da su beskorisni, beznačajni, vi ćete ih sami baciti - nikako ih nećete moći dugo nositi.
Kada jednom vaše ruke budu prazne, vi ćete potražiti pravo bogatstvo. A pravo bogatstvo nije negdje u budućnosti. Pravo bogatstvo je upravo sada, ovdje.«
OSHO
Iz knjige »Svjesnost«
MEDITACIJA
Meditacija je milenijsko dostignuće istočnjačkih naroda koji su kroz dugi period istorijskog trajanja razvili veliki broj psiho-fizičkih metoda čijim korišćenjem i redovim upražnjavanjem individua postiže spokojstvo i mir duha i tijela.
Zapadnjačka civilizacija suočena sa površnim pristupom u svom duhovnom razvoja, ograničena materijalističkim pristupom stvarnosti, suočava se sa potrebom meditativnog pristupa stvarnosti. Sinteza istočnjačke meditativnosti (duha) i zapadnjačke materijalnosti (tijela) dovodi do najboljeg pristupa za ostvarenje čovjekove sreće. Ako čovjek želi da dođe do svoje sreće neophodno je da duboko sagleda svoje biće. Meditacija je jedini put do najdubljih suština čovjekovog bitka.
„Meditacija je avantura, najveća avantura koju ljudski um može preduzeti. Meditacija znači samo biti, ništa ne raditi - nikakva akcija, nikakve misli, nikakve emocije. Vi samo postojite, i to je čisto zadovoljstvo. Odakle to uživanje potiče kada ništa ne radite? Ono dolazi od sada-ovdje ili , bolje reći, dolazi odsvuda. Ono je neprouzrokovano jer je egzistencija sačinjena od materijala koji se zove radost.”
“... Vaše meditacije će vam jednostavno obrisati oči, omogućiće im da bolje zapažaju. Vaše srce će biti budnije, svjesnije, ljubavnije, osjećajnije. Vaše biće će početi da zapaža stvari koje nikada prije nije vidjelo. Vi ćete tako započeti da istražujete nove prostore unutar sebe. Nešto novo će se početi događati svakoga dana, svakoga trenutka. Vaše meditacije su nalik kupki: one će vas osvježiti - ali to osvježenje nije i prosvijetljenje, samospoznaja. One su tu da samo pripreme put. Vi nikada ne dolazite do prosvjetljenja, samospoznaje; to se uvijek događa obratno – prosvjetljenje ili samospoznaja dolazi do tebe.”
OSHO
Iz knjige “Secret of Secrets”
Osho je otkrio i inovirao veliki broj meditacionih tehnika koje su postale redovna praksa u svim poznatijim centrima i institutima za psiho-fizički razvoj u svijetu. Njegove revolucionarne Aktivne meditacije ( Dinamička meditacija, Kundalini meditacija, Nataraj meditacija, Mandala meditacija su samo neke meditacije iz velikog broja tehnika) su nemjerljiv doprinos u oslobađanju savremenog čovjeka od stresa i napetosti.
- Osho Dinamična meditacija.
Najpoznatija Oshova tehnika: to je najbolji način za oslobađanje energetskih i emocionalnih blokada i napetosti iz tijela i uma.
- Osho Kundalini meditacija.
Ova poznata Osho tehnika vas lagano razgibava i oslobađa od stresa, ostavljajući vas rasterećene i spokojne.
- Osho Devavani meditacija.
Meka meditacija, koristeći se nježnim zvukovima i pokretima čisti teret iz nesvjesnog uma i dopušta duboko opuštanje.
SAMO-SPOZNAJA
Samo-spoznaja ili ostvarenje vlastitog uvida stvarnosti je najviša tačka u procesu lične evolucije jedne individue. Osoba biva rasterećena svih tenzija koje se nameću kroz svakodneve zamke suočavanja sa stvarnošću. Samospoznaja dovodi do stanja relaksiranog um rasterećenog od nametnutih zabluda o svom biću i prirodi oko sebe. Individua dolazi do lične sreće i životnih radosti koje univerzum nudi. Tako biva otvorena za prolaz božanske ili egzistencijalne energije koja ga čini ispunjenim, zadovoljnim i ostvarenim.
“Jedan od mojih osnovnih pristupa: da stvorim sintezu između terapije i meditacije što bi omogućilo da stvorim konačnu sintezu između Istoka i Zapada. To bi bio jedan osnovni početak - jer je Zapad i dalje nastavio da radi na umu, da se okreće oko uma, a Istok je još odavno iskoračio iz uma, još prije mnogo vjekova. I to za čime Zapad traga pomoću uma, Istok je već odavno pronašao otišavši iza uma.
Sinteza je potrebna. Zapadnjačke tehnike psihoterapije mogu biti od pomoći pri rasvjetljavanju životnih problema, međuljudskih problema, svjetovnih problema, svakodnevnih briga, ali one ne mogu rasvijetliti osnovna značenja života. One ne mogu osvijetliti traganje za istinom. Istok je taj koji može razjasniti probleme koji nijesu ovosvjetovni.
Ako bi se ta dva pristupa ujedinila, mi bismo mogli pomoći čovjeku na oba načina: mi mu možemo omogućiti da živi u ovom svijetu - sa više uspješnosti, sa više kulture, sa više ljubavi- a mi, isto tako, možemo pomoći da uđe u svoju tišinu osame i izađe iz ovog svijeta. Tako će biti u prilici da bude u ovom svijetu, a i da svakog trena može da dotakne vječno."
OSHO
The Rebel
OSHO MULTIVERSITY
http://www.youtube.com/watch?v=psEzOjO0_K0
BORAVIŠNI PROGRAM
(prevod klikom na CC)
http://www.youtube.com/watch?v=qvJXqal3pfo
OSHO Tai Chi
http://www.youtube.com/watch?v=ZlNWOk5kRvI
OSHO Sufi Whirling
http://www.youtube.com/watch?v=Jeca3isOoW4
OSHO Hypnosis
http://www.youtube.com/watch?v=6mbiOU-Vs24
OSHO Rebalancing
http://www.youtube.com/watch?v=g8mY4XPEwtw
OSHO Zennis
http://www.youtube.com/watch?v=YZFCSyObOts
OSHO EKOLOGIJA
https://www.youtube.com/watch?v=zRJnMet5DDE
*Osho (1931-1990) je kao doktor filozofije i profesor na Džabalpurskom univerzitetu započeo sa predavanjima koja su objavljena u nekoliko stotina tomova knjiga i koja su objedinila sva najznačajnija nastojanja filozofsko-socioloških pravaca Istoka i Zapada. Njegov izuzetno značajan višedecenijski doprinos razvoja ljudske svijesti omogućio je da se njegov rad verifikuje širom svijeta. Njegove metode se koriste u svim značajnijim svjetskim centrima i institutima za razvoj psihologije i duhovnosti. Sinteza svih njegovih istraživanja, koristeći, kako istočnjačka tako i zapadnjačka duhovna iskustva, je multidimenzionalni fenomen - meditativna kultura.