*** Oslobodite sebe od prošlosti i budućnosti, vi ćete tako postati veoma moćna energija usmjerena ka sadašnjosti, koncentrisana ka sadašanjosti nalik strijeli. *** |
Demokratija
Humaniverzitet |
DEMOKRATIJA
Kao prvo, želim da kažem da demokratija koja danas postoji nije potpuna demokratija. I drugo, demokratija ne može biti potpuna dok ne stvorimo sistem ekonomske jednakosti. Sama politička jednakost ne može učiniti demokratiju savršenom: oni koji su ekonomski nejednaki mogu se nazivati političkim jednakim ali u stvarnosti nijesu jednaki. Dok nema ekonomske jednakosti, politička jednakost je samo prazna priča; jednakost će biti samo igračka u rukama nekoliko ljudi. Stoga, ovdje u Indiji postoji demokratija, a i u drugim zemljama, kao što je Amerika, postoji demokratija, takođe – ali čak i u Americi takva demokratinja je djelimična. Demokratija ne može biti potpuna dok se atmosfera ekonomske jednakosti ne ukaže.
Ja želim da vam kažem: bilo koja alternativa da se pojavi u svijetu, nijedna od njih neće biti demokratija u pravom smislu riječi. Jedna alternativa je bila u Sovjetskoj Rusiji, ali ni to nije bila demokratija jer nije data ekonomska ravnopravnost već je politička ravnopravnost to preuzela. I to je bila djelimična demokratija. To se može nazvati diktatura proleterijata ili bilo čega drugoga, ali ime ne stvara razliku. A i u zemljama gdje postoje političke slobode, ali ne i ekonomska jednakost, i tu je demokratija polovična.
Demokratija koju ja nazivam demokratijom još nije rođena u ovom svijetu. Ali pod tim ne mislim da je jedina alternativa toj demokratiji bilo koja diktatura. Ne, jedina alternativa toj demokratiji je potpuna demokratija. Dok ne isplaniramo potpunu ekonomsku jednakost, demokratija će biti samo na riječima. U pozadini će se “zakon novca” nastaviti. Zato, u tom smislu, mi mislimo da postoji demokratija, ali bogati su na vlasti i upravljaju sistemom. Oni će nastaviti da tako rade, jer je prirodno da ko god kontroliše novac, on neće nikada ostaviti vlast. Bogati će držati moć u svojim rukama. Demokratija ne postoji nigdje u svijetu: ni u Rusiji, ni u Americi, ni u Indiji, ni u Pakistanu.
Pitanje: Kakva je vaša zamisao ekonomske jednakosti?
To je jednostavno: nema razloga da bilo ko ima posebno pravo na imovinu koja postoji u nekoj naciji ili društvu na Zemlji. Prvo, bili da je to vlasništvo zemlje ili bilo koja druga imovina, sva prava na to su stečena nekom vrstom nasilja. Niko ne treba da ima neko posebno pravo na imovinu: imovina pripada svima. Temljeno pravo je da imovina treba da pripada svima. Ona je kolektivna stečenost. Ona dolazi kroz kolektivnu vještinu svih. Svi imaju pravo na tu imovinu. A kroz tu imovinu treba da svi imaju podjednaku priliku i privilegiju za napredak u životu.
Pitanje: Što će se potom dogoditi?
To je nešto drugo. To o čemu ja govorim je princip: bilo koja akumulacija nacionalnih dobara kroz neku eksploataciju nije demokratija. I dok se dobra budu akumulirala bilo kojim sredstvima, taj sistem nije demokratski. Demokratija ne može dati prava na zemlju i priliku da akumulirate imetak. Pošto trenutkom nečijeg gomilanja imovine, vrijednost glasa te osobe ne ostaje pojedinačna; njegov glas je tada ravan mnoštvu. A neko ko nema bogatstvo, vrijednost njegovog glasa ne ostaje za jedinku, njegov glas vrijedi samo nekoliko rupija.
Sve dok se bogatstva budu dijelila nejednako – a upravo sada su sistemi u svim društvima takvi da se dijele nejednako – demokratija će biti samo riječ. A ova demokratija će nastaviti da osporava diktaturu, ali će i ona ostati neka vrsta diktature. Zato bilo koji da je sistem u svijetu, to je manje-više samo različiti oblik diktatorstva. Nijedan od njih nije demokratija.
Alternativa o kojoj ja govorim nije izbor između sistema u Indiji ili sistema u Pakistanu, sistema u Rusiji ili sistema u Americi. To što ja predlažem je koncept demokratije u kojoj postepeno možemo stvoriti podjednaki finansijski status za svaku osobu tako da i politički status može postati podjednak. A kada nastane politička jednakost, demokratija se može ostvariti. Drugačije nije moguće.
Sada u demokratiji govore da su ljudi politički nezavisni i da imaju podjednake vrijednosti. Ta podjednak vrijednost može biti samo u teoriji, ne i u praktičnom životu. To je zbog toga što se vaša vrijednost ne pripisuje vama; ona se pripisuje bogatstvu koje posjedujete.
OSHO
(iz neobjavljenog govora)